Batı Karadeniz’de Kamp Yapılacak 5 Yer

Kampçılık her zaman insanoğlunun vazgeçilmez bir yaşam tarzı veya hobisi olmuştur. Batı Karadeniz’de Kamp Yapılacak 5 Yer başlıklı yazımızı işte bu yaşam tarzına göre listeledik. Bazıları yaşam biçimi olarak düzenli olarak yer değiştirirken, bazıları da sadece belirli bir süre zarfında vakit geçirmektedir. İki türünde ortak noktası ise doğaya olan tutkusudur. Yeşilliğin mavi ile buluştuğu doğanın en güzel ve doğal hali ile bulunduğu Karadeniz, birçok kamp severlerin ortak noktasıdır. Sonbahar ve ilkbaharın güzelliklerini ayrı ayrı deneyimlemek istiyorsanız kesinlikle vakit kaybetmeden Batı Karadeniz de kamp yapmak size iyi gelecektir. Batı Karadeniz üzerinde kamp yapmayı düşünürseniz, Batı Karadeniz’de Kamp Yapılacak 5 Yer yazımızı sizin için hazırladık. Burada bazı kamp alanları ve özelliklerini sırasıyla listeledik.

Batı Karadeniz’de Kamp Yapılacak 5 Yer

Uluyayla

Batı Karadeniz de kamp yapmak için Karabük ile Bartın arasında bulunan Uluyayla, deneyim edilmesi gereken kamp alanlarından biridir. İki il arasında kaldığından dolayı kolay bir şekilde ulaşabilirsiniz. Ormanlık alanda bulunduğundan dolayı kampa elverişli bir alandır. İlkbahar, yaz ve özellikle sonbahar zamanında yaprakların dökümü yaşandığından dolayı kamp yapmalısınız. Geceleri ise çıplak göz ile birçok yıldızı seyredebilirsiniz. Uluyayla da tek sorun genellikle serin ve soğuk bir hava tipine sahip olmasıdır. Bunun yanında doğada bulunan yabani hayvanları unutmamak gerekir. Ayrıca Uluyayla ile detaylı bilgiyi Uluyayla’ya Nasıl Gidilir? Uluyayla’da Ne Yapılır? başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

uluyayla kamp yapilacak yer amasra bartin

Sülüklügöl

El değmemiş güzelliği ile bilinen Sülüklügöl, yıllar önce Milli Parklar tarafından koruma altına alınmıştır. Yaklaşık 300 yıl önce olan heyelan sonucunda oluşan çukurlar su ile dolmuştur. Böylece ortaya Sülüklügöl ortaya çıkmıştır. İsmini ise daha önceden içinde bulundurduğu sülüklerden almıştır. Geçmiş zamana göre bir hayli kamp alanı olarak tercih edildiğinden dolayı çoğu zaman kalabalıktır. Bu kalabalık özellikle de hafta sonu daha da artmaktadır. Sülüklügöl kısıtlı alana sahip olduğundan dolayı girişleri ücretlidir. İçinde ise Kamp alanı, piknik alanı, WC ve yürüyüş yolları olmak üzere birçok seçenek bulundurmaktadır. Batı Karadeniz de kamp yapmak size iyi gelecektir.

Suluklugol

Yedigöller

Adı ve şanı olan Bolu’nun en bilindik tabiat parklarından biri olan Yedigöller, dünya üzerindeki sayılı göllerden biridir. Batı Karadeniz de kamp yapmak için oldukça eski bir yapıya sahip olan Yedigöller üzerinde Bizans Devletine ait kalıntılar bulunmaktadır. Bu da ne kadar eski olduğunu göstermektedir. Çok sayıda bitki ve canlı türü bulundurduğundan dolayı araştırmalar için hazır bir yapıya sahiptir. Milli Park’ın içerisinde Duş, WC, restoran, mescit ve restoran bulunur. Bunların çoğu da ücret karşılığında kullanılabilir. Yedigöller de kamp yaparken Trekking yapabilir, fotoğraf çekebilir, yürüyüş parkurunda yürüyebilir veya balık tutabilirsiniz. Gölün ve ağaçların eşsiz bir şekilde buluşmasına şahit olmak istiyorsanız, Yedigöller de kamp yapmak size iyi gelecektir.

Yedigöller ile ilgili güncel bilgiyi Yedigöller’in resmî sayfasından ulaşabilirsiniz. Batı Karadeniz’de Kamp Yapılacak 5 Yer listemizde ilk sırada yer vermek isterdik ancak Uluyayla’yı çok güzel tecrübe ettik. Batı Karadeniz’de Kamp Yapılacak 5 Yer

yedigollerde kamp yapilacak yer

Pürenli Yaylası

Düzce’de bulunan ve yüksek rakıma sahip olan Pürenli Yaylası, Batı Karadeniz de kamp yapmak için bulunan harika yerlerden biridir. Birçok kişi tarafından bilinmemektedir. Kamp yapmak için adeta cennet gibi bir bölgedir. Kışın yağış ve hava koşulları nedeniyle ulaşım sağlayamayacağınızdan tam olarak kamp yapamazsınız. Fakat diğer aylarda oldukça rahat bir şekilde gölün ve yeşilliğin tadını çıkarabilirsiniz. Bölgede yabani hayvan bulunduğundan dolayı gece kamp yaparken seslerini duyabilirsiniz. Telefon hattı bulunmadığından dolayı iletişim sağlayamazsınız. Gıda ihtiyacınızı gidermek yol üstünde bakkal ve market tarzı küçük işletmeler bulunmamaktadır. Son olarak WC veya duş bulunmamaktadır. Fakat Püren Yaylasında kamp yapmak ücretsizdir.

Batı Karadenizde Kamp Yapılacak 5 Yer

 

Eğriova Göleti

Kafa dinlemek ve uzaklaşmak istiyorsanız Eğriova Göleti, sizin için mükemmel bir yerdir. Eğriova Göletinde kamp yapacağınız zaman telefon çekmeyeceğinden dolayı iletişim kuramazsınız, WC olmadığından dolayı tuvaletinizi açık alana yapmak zorundasınız, Duş olmadığından dolayı yıkanamazsınız, herhangi bir market veya tesis olmadığından dolayı gıda ihtiyaçlarınızı önceden gidermeniz gerekiyor. Etrafında çok fazla gezilecek yayla ve tepe olduğundan dolayı Eğriova Gölet’nde kamp yapacağınız zaman keşif yapmak sizin için eğlenceli olacaktır. Tekrardan Batı Karadeniz de kamp yapmak için sebebiniz olacaktır.

Batı Karadeniz'de Kamp Yapılacak 5 Yer

 

KızılKum Plajı

Son olarak Batı Karadeniz de kamp yapmak için tercih edilmesi gereken en güzel plaj KızılKum Plajıdır. Zonguldak ve Bartın ilinin arasında kalan KızılKum Plajı, kafa dinlemek ve yalnız kalmak için kamp yapılabilecek mekanlardan biridir.

Denizin sert ve dalgalı havası sizi kendinize getirecektir. Ücretsiz kamp alanı olduğundan dolayı seçenekleriniz oldukça kısıtlıdır. Buraya gelmeden önce yemek ve su stoku yapabilirsiniz veya sahil üzerinde açık olan restoran varsa orada da ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Soğuk bir havaya sahip olduğundan dolayı kalın ve iyi giyinmelisiniz, aksi takdirde çok ağır hasta olabilirsiniz.

Batı Karadeniz’deki Kamp Alanları sadece bunlar değil, biz sadece deneyimlerimizi paylaştık. Zaten arama bölümüne “Batı Karadeniz Kamp” yazdığınızda diğer yazılarımıza da ulaşacaksınız. Keyifli kamplar.

 

Leave a Reply