Bodrum’un En İyi 5 Kahvaltı Mekanı

 

Bodrum’un en iyi 5 kahvaltı mekanı yazımı hazırlarken şehrin kendine has özelliklerini göz ardı etmemeye çalıştım. Bence Bodrum, yalnızca ülkemizin değil dünyanın da en popüler turizm  yerlerinden biri, böyle bir yerdeyseniz kahvaltı masalarından ayrılmanız saatleri alabiliyor. Mandalina ağaçlarının altında kahvaltı etmediyseniz yolunuz henüz Bodrum’a düşmemiş demektir. O zaman bu güzel kahvaltılara ev sahipliği yapan en iyi 5 mekanı sizlerle paylaşayım.

Kozalak

Bodrum'un En İyi 5 Kahvaltı Mekanı
Bodrum’un En İyi 5 Kahvaltı Mekanı

Kahvaltının mutlulukla bir ilgisi varsa eğer o mutluluğun da Kozalak’la bir ilgisi olmalı. Mekanın girişinde sıcak bir gülümsemeyle karşılandım. Masalar hem ağaçların altında olduğu için hem de gölgelendirme yapıldığından sıcaktan etkilenmeden serin bir kahvaltı masasına oturdum.

Benim de tercih ettiğim serpme kahvaltı da: sigara böreği, mevsim yeşillikleri, pişi, patates kızartması, 3 çeşit zeytin, 3 çeşit reçel, acı ezme, kakaolu fındık kreması, kabak tatlısı, peynir çeşitleri, kuru domates karışımı, krep, bal, tereyağ, kaymak, üzüm yaprağı sarması, yumurta… Ben içecek olarak çayla devam ettim ama siz isterseniz ekstra olarak portakal suyu ve nar suyu da alabilirsiniz. Eğer serpme kahvaltı tercih etmek istemezseniz menemen, omlet, kavurma, sucuk ve peynirli yumurta da alabilirsiniz. Reçelleri, kuru domatesi ve çıtır çıtır böreklerini özellikle tavsiye ederim. Ayrıca vegansanız mekanda aç kalmanız mümkün değil.

Çocuklu aileler rahat rahat kahvaltı ederken miniklerin oynaması için trambolin ve küçük bir ev vardı. Kuş cıvıltısı ve hafif hafif esen rüzgar eşliğinde mis gibi bir kahvaltı yaptık. Uzun sohbetler edilen, kahvaltının sonunda sadece karnınızın değil ruhunuzun da doyduğu mükemmel bir yer Kozalak!

Gitmeden önce Kozalak’ın kendi internet sitesinden ya da telefon numarasından rezervasyon yaptırmakta fayda var.

Telefon: 0252 386 44 40

Kuytu Bahçe

Bodrum'un En İyi 5 Kahvaltı Mekanı
Bodrum’un En İyi 5 Kahvaltı Mekanı

Kuytu bahçeye girdiğim anda öyle güzel manzaralarla karşılaşıyorum ki deniz kenarında mı yoksa mandalina ağaçlarının altında mı kahvaltı etsem kararsız kalıyorum. Mandalina ağaçları altında kahvaltı etmek Bodrum’da bir klasik olduğundan benim gibi tatilciler için ilk seçenek de bu oluyor. Geniş bir alana kurulmuş olan mekan merkezi bir konumda.

Yiyecekler taze ve lezzetli. El açması börekler, mandalina reçelleri ve organik yumurtalarıyla harika bir kahvaltı yaptım. Uzun uzun kahvaltı yapabileceğiniz bir yer Kuytu Bahçe. Hem çalışanlar hem de yiyecekler çok doğal…

Serpme kahvaltı, kahvaltı tabağı, sahanda lezzetler, menemen çeşitleri, börekler, kızartmalar ve omletler olarak farklı tercihlerde de bulunabilirsiniz.

Rezervasyon için tıklayınız.

Parpali Restaurant

Bodrum'un En İyi 5 Kahvaltı Mekanı
Bodrum’un En İyi 5 Kahvaltı Mekanı

Bodrum’un en iyi 5 kahvaltı mekanından biri de Parpali. Nerede olursam olayım canımın Karadeniz kahvaltısı çekeceği bir an mutlaka oluyor. Yemyeşil bir vadinin içinde doğal ve lezzetli ürünlerle kahvaltı yaparken kendimi Karadeniz’de gibi hissediyorum. Kuymak ve kavurmayı özellikle tavsiye ediyorum.

Çalışanlar çok samimi ve güler yüzlüydü, kendimi evde gibi hissettim. Önceden arayıp rezervasyon yaptırmadığım için yer bulmakta biraz sorun yaşadım ama çalışanlar yardımcı oldu. Gidilmeden önce arayıp rezervasyon yaptırmak gerekebilir.

Çakra

Bodrum'un En İyi 5 Kahvaltı Mekanı
Bodrum’un En İyi 5 Kahvaltı Mekanı

Çakra, Çamlık Köyünde çam ağaçlarının eşlik ettiği harika köy kahvaltıları hazırlayan bir yer. Gitmeden önce çok aç olduğum için doyup doymama konusunda tereddütlerim vardı ama 34 çeşit kahvaltı olduğunu öğrenince karnım da gözüm de doydu. Lezzetli ve doğal bir kahvaltı istiyorsanız Çakra kesinlikle doğru rota.

Mangalcı Kızıl Ağaç Kahvaltı

Bodrum'un En İyi 5 Kahvaltı Mekanı
Bodrum’un En İyi 5 Kahvaltı Mekanı

Yolumun üzerinde olduğu için uğradığım bir yer. Aslında isminden de anlaşıldığı gibi asıl işleri mangal tarzındaki yemekler  ama kahvaltı konusunda usta olduklarını da söylemem gerek. Yeşil ve geniş bir arazide olan mekan çocuklu ve büyük aileler için çok uygun. Çocuklar kendi evlerinin bahçelerindeymiş gibi güvende oynayabiliyorlar.

Kahvaltıdaki her şey gerçekten büyük bir özenle ve emekle hazırlanmış. Doğal tereyağ, peynir ve reçeller için ayrı bir parantez açmam gerekiyor. Su, kavurma ve sucuklu yumurta ekstra olan şeyler. Mekanın işletmecisi olan karı koca çok güler yüzlü ve tatlı dilli insanlardı. 12 seneden beri hizmet veren mekanın sadece kahvaltı için bile ayrı ayrı müdavimleri varmış.

İletişim için tıklayınız.

Bodrum’da gezerken deneyimlediğim ve beğendiğim mekanlar bana Bodrum’a sadece tatil için değil kahvaltı için de gidebileceğimi gösterdi. Sizin de yolunuz Bodrum’a düşerse bu mekanlara mutlaka uğramanızı tavsiye ederim!

Leave a Reply