Bozcaada’da 60 yıllık bir aile işletmesi; Hotel Fahri

Erdinç ailesinin üç nesilden bu yana işlettiği Hotel Fahri adanın en eski işletmelerinden biri. Geçmişi ta 1960’lara uzanan Hotel Fahri bugün 43 odası ve geniş bahçesiyle, ada merkezinde hizmet veren özel bir işletme.

Erdinç ailesinin adaya gelişi çok eskiye dayanıyor. Şu an oteli işleten Fahri Erdinç’in dedesinin dedesine kadar uzanıyor bu mazi. Osmanlı-Rus Savaşı (1877-1878) zamanında adaya gelen büyük dedenin mezarı da adada. Hatta dedenin mezarı adadaki Türk Mezarlığı’ndaki ilk Türk mezarlarından biri.

fahri ali erdinc

Hotel Fahri

1960’larda 5 odalı bir pansiyon olan ve Adliye’ye gelip giden, askeriyeye ziyarete gelen, memur-müfettiş görevlendirmeleri için adada olanlara konaklama hizmetinin verildiği bir binaymış Hotel Fahri. Daha sonra Adliye kendi binasına geçince, 5 odadan 8 odaya çıkan Hotel Fahri günümüze değin, 60 yılı aşkın süredir adada konaklama alanında hizmet veriyor.

Adanın en eski konaklama işletmelerinden sayılan Hotel Fahri’yi, 1960’ların başında kuran Ahmet Erdinç o zamanlar Adliye’de dava takipçisi olarak da çalışıyormuş. Ardından oğlu Ali Erdinç işletmeye başlamış oteli. Adalılar Ali Erdinç’i 1966-1985 yılları arasında işlettiği Belediye Sineması’ndan ve elinde fotoğraf makinesi ile adanın görsel hafızasına dair aldığı kayıtlardan çok iyi tanırlar. İyi bir arşivci ve sanata meraklı bir kişi olan Ali Erdinç o dönem ortak tuvalet ve duş olan oteli, her odaya tuvalet ve duş koyarak, daha da geliştirmiş. Daha sonra yıllar içerisinde oda sayısı da artmış.

1950ler gunumuz

Ali Erdinç’in ardından oğlu Fahri Erdinç otelin başına geçmiş. Hâlâ daha dümende o var. Aile 2019 yılında şu anki işletmeci Fahri Erdinç’in dedesinin babasının mülkü olan ve zaman içerisinde el değiştiren binayı da yeni sahiplerinden satın alarak, Hotel Fahri’nin konaklama kapasitesini 43 odaya çıkartmışlar. Bahçesi daha da büyümüş, ağaçlar boylanmış, odalar restore edilmiş.

EN1A9477

Üç nesilden bu yana, 60 yılı aşkın bir süredir faaliyetine ara vermeden devam eden Hotel Fahri’de konaklama hizmetinin yanı sıra yıllar içerisinde resim sergileri, şiir dinletileri gibi kültürel ve sanatsal aktiviteler de düzenlenmiş.

Sabahtan akşama dek yaşayan, 24 saat misafirlerine hizmet veren 800 metrekarelik bahçesi içerisinde Hotel Fahri’nin üç tip odası bulunuyor. Standart Oda (23 metrekare), Deluxe Oda (29 metrekare) ve Triple Oda (30 metrekare) olarak üç kategoride odası bulunan Hotel Fahri aynı anda 104 kişiyi ağırlayabiliyor.

EN1A9447

Ada merkezinde, Türk (Alaybey) Mahallesi’nde bulunan otel, merkezdeki her yere yürüme mesafesinde. Ayrıca ücretsiz otopark ve vale hizmeti de bulunan otelin, ücreti mukabili şehirlerarası ulaşım, ütü, çamaşır gibi oda servisi hizmetleri de yer alıyor. Her odasında klima, mini buzdolabı, televizyon, sıcak su, kablosuz internet gibi hizmetler de mevcut. Önü kapalı olan hiçbir odası bulunmayan otelin bazı odaları bahçeye, bazıları sokağa, bazıları da liman ve kaleye bakıyor.

1918 yılından bu yana Erdinç ailesinde olan bina, 1960 yılından bu yana otel olarak işletiliyor. Geride kalan 60 yılı aşkın sürede hiç devredilmeyen, hiç kiraya verilmeyen Hotel Fahri o zamandan bu yana Bozcaada’da ‘aile işletmesi’ özelliğini koruyor.

 

Leave a Reply