Bozcaada’da Gezilecek Yerler

Bozcaada’da gezilecek yerler seni çağırıyor! Bozcaada sanki “ne işiniz var bu sıcaklarda o koca metropollerde, gelsenize bu tarafa” der gibi.

Ülkemizdeki adaların büyüklük bakımından üçüncüsü olan Bozcaada, Çanakkale sınırlarında yer alıyor. İzmir’e ve İstanbul’a yakın olması onu ekstra cazip kılıyor. Tarihi yapıları, plajları, kaplıcaları, müzeleri ve organik reçelleriyle meşhur.

Öyleyse Bozcaada gezilecek yerler olarak bize neler sunuyor, hemen bakalım;

Bozcaada’da Gezilecek Tarihi Yerler

Çanakkale gibi destansı bir şehrin böyle turistik bir noktasında tabii ki tarihi eserler görmek mümkün:

Bozcaada Kalesi

Adaya feribotla yaklaşırken, heyecanın giderek arttığı o anlarda sizi ilk bu kale selamlayacak. Boğazın çıkışında yer alan kale, Fatih Sultan Mehmet tarafından onarılmış. İki bölümden oluşan kale; zindan, minare, cami, revir, kışla sarnıç gibi kısımlara ayrılıyor. Kalenin iç bölümündeki sergi alanında çeşitli etnografik eserler sergileniyor.

Kalenin üç tarafı denizle çevrili. Yüksek duvarlar da ayrı görkemli. Adayı net bir şekilde gösteriyor. Manzarası tek kelimeyle büyüleyici. Doğayı tarihle buluşturan bu yere mutlaka uğrayın!

Yol tarifi için tıklayın!

bozcaada kalesi info

Bozcaada Müzesi

Bozcaada gezilecek yerler içinde nostaljik atmosferiyle kendinizden geçeceğiniz bir yer daha! 2006 yılından beri ziyarete açık olan müze, adanın değerlerini, kültürünü, geçmişini gözler önüne seriyor.

Müzede Osmanlı zamanından kalan evraklar, Çanakkale Savaşı’nda kullanılmış malzemeler yer alıyor. Beni en çok etkileyen, eski Bozcaada resimleri oldu. Türk ve Rum evlerinde kullanılan eşyalardan tutun şarapçılık âletlerine kadar birçok şey var.

UNESCO tarafından da ödüle lâyık görülen bu müze, Çanakkale’nin eşsiz zenginliklerinden. Müzede bir mağaza var. Çeşit çeşit kitaplar, kartpostal ve kataloglar satılıyor. Ben seramik kupalara, yüzüklere ve kolyelere bayılmıştım. antik dönem replika Tenedos şekilleri kullanılarak yapılan bu eşyalar ve takılar sizi de hayran bırakacak, eminim.

Bozcaada gezi serüveninizden hatıra kalacak türlü türlü hediyelik var burada. Öyleyse şimdiden iyi alışverişler!

Yol tarifi için tıklayın!

Bozcaada Muzesi

Ayazma Manastırı

Bozcaada tarihi yerler arasında öne çıkan manastır, 1734 yılına tarihleniyor. Manastırın güneyinde Ayazma Plajı bulunuyor.

Manastır kompleksinde tarihi çınar ağaçları ve çeşmeler de var. Öte yandan dilek mağarası diye bir yer mevcut. Ben burayı ziyaret ettiğimde birçok çalı-çırpı, taş vb. koyulduğunu gördüm. İnsanlar adak adayıp mum yakıyor ve dilek tutuyorlarmış.

Yalnızca belli günlerde ibâdete açılıyor. 26 Temmuz’a denk getirirseniz düzenlenen törene şahit olabilirsiniz. Bahçesindeki minik kafesinde bir şeyler içmeyi unutmayın. Çınar ağaçlarının gölgesinde bir mola verip Bozcaada gezilecek yerler listesini uygulamaya ondan sonra devam edin.

Yol tarifi için tıklayın!

Ayazma Manastiri

Bozcaada’da Gezilecek Manzaralı Yerler

Görünce ‘adalı olmak vardı.’ Diye iç geçireceğiniz, bir türlü kopmak istemeyeceğiniz birbirinden güzel doğa harikaları da sizi bekliyor burada:

Göztepe

Burası Bozcaada’nın en yüksek yeri. Hâliyle manzarası muhteşem. 192 metre yüksekten Bozcaada’nın her tarafını görebiliyorsunuz. Hatta Çanakkale Boğaz’ını, Gökçeada’yı, Semadirek ve Midilli Adalarını da seyredebiliyorsunuz. Özellikle güneş batarken burada olmak gibisi yok!

Yol tarifi için tıklayın!

goztepe bozcaada gezilesi yerler listesi

Rüzgar Gülleri ve Polente Feneri

Bozcaada gezilecek yerler adım adım fotoğraflanmalı. Hele burası hiç eksik kalmamalı! 17 tane rüzgar gülünün bulunduğu bu bölgenin manzarası enfes. Güllerin çıkardığı sesler de sanki bir senfoni orkestrası gibi. Adanın elektrik ihtiyacı buradan sağlanıyor.

Polente Feneri hemen rüzgar güllerinin bittiği noktada yer alıyor. Denizden 32 metre yükseklikte olan fener, denizcilere yol gösteriyor. Bu iki mükemmel eser bir araya gelince ortaya çıkan görüntü tarifsiz!

Bozcaada piknik için de harika bir yer burası. ‘Ne olur gün bitmesin, ne olur!’ diyeceğinize eminim! Ben merkezden kalkan minibüsle gitmiştim. Fakat bence imkânınız varsa bisiklet kiralamanız daha iyi.

Yol tarifi için tıklayın!

Polente Feneri

Beylik Koyu

Buraya aynı zamanda Batık Gemi Koyu deniyor. Bozcaada’nın saklı hazinelerinden. Akvaryum Koyu ile Ayazma Plajı arasında konumlanıyor. Gözlerden uzak bir yer olduğu için ayrı bir albenisi var.

Sahilde büyük bir gemi mevcut, kendi hâline terk edilmiş. Gemiden sarkıtılan halatlarla salıncaklar yapılmış. Onlarda sallanabilirsiniz, çok keyifli oluyor. Halat merdivenleri kullanarak gemiye tırmanmanız da mümkün. Tabii ben cesaret edememiştim o ayrı. ?

İçinde bir tesis yok. Hazırlıklı gelseniz iyi edersiniz. Sıcacık denizi ve kumla kaplı plajı Bozcaada gezzilecek yerler içinde şahane bir destinasyon.

Yol tarifi için tıklayın!

Not: Tekirbahçe Koyu, Çayır Koyu, Sulubahçe Koyu, Poyraz Limanı Koyu da tercih edebileceğiniz diğer alternatifler.

Beylik Koyu

Akvaryum Koyu (Mermer Burnu)

Berrak ve tertemiz denizinde yüzerken gerçekten de sanki akvaryumda yüzüyormuş hissi veriyor. Bozcaada’nın gezilecek yerleri içinde 3 tanesini seç deseler biri kesin bu olurdu benim için.

Bozcaada kamp bölgeleri arasında da gayet ideal. İster karavanınızla gelin, ister çadır kurun. Size kalmış!

Yol tarifi için tıklayın!

Akvaryum Koyu Mermer Burnu

Bozcaada’da Gezilip Görülecek Yerler

Plajlar, sanat galerileri, Rum Mahallesi, ada sokakları… gGezilecek o kadar çok yer var ki. Ben sadece fikir edinmeniz açısından, notlarımı kısa kısa aktarmaya çalışacağım. Adanın bana yaşattığı unutulmaz deneyimleri sonraki yazılarımda daha ayrıntılı anlatmayı düşünüyorum.

Bozcaada Yat Limanı

Burayı iki kısım olarak düşünün. Alaybey Mahallesi tarafı ve Bozcaada Kalesi tarafı. Bozcaada Kalesi’nin bulunduğu yerden başlayacağınızı varsayalım. Liman boyunca yürümek çok keyif verecek. Bir yanınıza masmavi denizi, diğer yanınıza heybetli Bozcaada Kalesi’nin manzarasını alarak huzurla yürüyebilirsiniz.

Karşınıza çıkan tezgahlardan hediyelik bir şeyler almayı, denizin kokusunu içinize çekmeyi ve serin suların tadını çıkarmayı unutmayın!

Yol tarifi için tıklayın!

Bozcaada Plajları

Bozcaada plaj bakımından zengin çeşitliliğe sahip. Geyikli Plajı, Tavaklı Plajı, Ayazma Plajı, Habbele Plajı, Aktaş Plajı, Mitos Plajı, Ezine Plajı ve Tuzburnu Plajı bunlara örnek.

Sessiz-sakin doğanın ortasında denize ve güneşe doymak istiyorsanız hangisini tercih ederseniz edin, fark etmez!

Ancak benim favorim özellikle Ayazma Plajı oldu. İncecik altın kumlarıyla ve turkuaz renkli deniziyle insanı kendine âşık eden bir yer. Fazla kalabalık olmasını saymazsak tam bir huzur deposu!

Çam ve zeytin ağaçlarıyla kaplı Geyikli Plajı da öyle. Burada birbirinden güzel kareler yakalamakta hiç zorlanmayacaksınız. Balık tutma veya plaj voleybolu oynama imkânınız da var.

Bozcaada Sokakları

Bozcaada gezi rehberi yazıma yavaş yavaş son veriyorum. Seyahat ettiğim yerleri sokak sokak gezmek benim huyum. Hele söz konusu Bozcaada’nın sokaklarıysa, orada durmak gerek.

‘Aman canım sende, ne var ki bu sokaklarda bu kadar?’ diyor olabilirsiniz. Ben de size şöyle sorayım: Ne yok ki?

Çınarlı Çarşı Caddesi, Alaybey Mahallesi, Cumhuriyet Mahallesi, Arnavut kaldırımları, ilgi çekici kapılar, cumbalı, ahşap evler ve kıvrım kıvrım sokaklar…

Özetle adım adım gezmeye değer. Size sunacağı fotoğraf karelerine her baktıkça Bozcaada aşkınız depreşecek!

Bozcaada gezilecek yerler bu kadar zannedilmesin. Heybemde neler neler var. Onları sonraya saklıyorum. Türkiye’den ve dünyadan en güzel keşif noktaları için takipte kalın!

Leave a Reply