Bozcaada’da Görmeniz Gereken 5 Yer

 

Bozcaada'da Görmeniz Gereken 5 Yer,
Bozcaada’da Görmeniz Gereken 5 Yer

Bu hafta  sizlere Bozcaada’da Görmeniz Gereken 5 Yerden bahsedeceğiz

Bozcaada, eski adıyla Tenedos(Τένεδος) Ege Denizi’nin kuzeyinde, Çanakkale Boğazı’nın hemen girişinde yer alır. Türkiye’nin üçüncü büyük adası olarak bilinen Bozcaada, ülkede köyü olmayan tek ilçe. Kış aylarında nüfus oldukça seyrek ama yaz gelip havalar ısındıkça kalabalık bir tatil merkezi haline geliyor. Yaz aylarında bu kadar kalabalık olmasının sebeplerinden biri de muhtemelen Ada’nın çoğu büyük şehre yakın olmasıdır. Tüm doğal güzelliklerin yanında bağcılık ve şarapçılık kültürü ile de dikkat oldukça dikkat çekiyor.

Bozcaada Rüzgâr Gülleri/Polante Feneri

Bozcaada’ya gelirken minik bir ‘Bozcaada’da Gezilecek  5 Yer’ listesi yaptıysanız o listede mutlaka olması gereken yerlerden bir tanesi de Bozcaada Rüzgâr Gülleri olmalı.

Eğer rüzgâr türbinlerini ve gün batımını keyifle seyretmek istiyorsanız çok da geç saatlere bırakmadan yola çıkmalısınız. Varsa kendi aracınızla yoksa da taksiyle gitmenizi tavsiye ederim. Ada’dan kalkan tur minibüsleriyle de ulaşım sağlayabilirsiniz ama minibüsler çok kalabalık olabiliyor ve kendi programlarına göre hareket saatlerini belirliyorlar. Biz kendi aracımızla, kalabalık artmadan biraz etrafı dolaşmak için erkenden yola çıktık.

Bozcaada Rüzgâr Gülleri, Ada’nın en batısında Batı Burnu denilen ve etrafı uçurumlardan oluşan bir bölgede bulunuyor. Toplamda 17 tane rüzgâr türbini 2000 yılından beri 161 yaşındaki Polante Feneri’ne eşlik ediyor.

Etrafı gezip bilgi edindikten sonra yanımıza aldığımız katlanabilir sandalye ve ada şaraplarımızla belki de hayatımızın en büyüleyici gün batımı manzarasını seyrettik.

Bozcaada'da Görmeniz Gereken 5 Yer
Bozcaada’da Görmeniz Gereken 5 Yer

Bozcaada Kalesi

Bozcaada Kalesi, hiç şüphesiz Ada’daki en görkemli ve gizemli yer. Konumuna ve tarihine baktığımızda Boğaz’ın hemen çıkışında oluşu bir dezavantaj olmuş ve kaleyi baskınlara açık bir hale getirmiş. Eğer kalede yaşayan eski medeniyetlerden biri olsaydım muhtemelen ben de kendimi sadece böyle büyük ve heybetli bir kalede güvende hissederdim. Eskiden kalenin etrafında suyla dolu bir hendek varmış ve insanlar asmalı bir kapıyla içeri giriyorlarmış ama biz sabit bir köprünün üzerinden içeri giriyoruz.

Kaleyi ilk olarak hangi medeniyetin yaptığı hâlâ bilinmese de Türkiye’nin en iyi korunmuş kalelerinden bir tanesi olduğunu kaleyi gezdikçe görebilirsiniz. Kale içinde eskiden Türklerin yaşadığı iki camii bulunuyor, şimdilerde baya ıssız buralar… İç kale bölümüne geldiğimizde Ada’dan çıkan eski mezar taşları ve diğer tarihi eserler bizi karşılıyor.

Eğer gezerken yorulduysanız ve dinlenip bir şeyler içmek isterseniz kalenin içinde oldukça sakin bir de çay bahçesi bulunuyor.  Kale saat 09.00 – 20.00 saatleri arasında açık.

Bozcaada'da Görmeniz Gereken 5 Yer,
Bozcaada’da Görmeniz Gereken 5 Yer

Ayazma Plajı

Ayazma Plajı, incecik ve altın rengi kumlarıyla masmavi denizin en güzel yanlarından biri olabilir. Buraya gelen insanlar için bir klasik olmuş durumda. Eğer kendi aracınız yoksa plaj için minibüsler bulunuyor, giderken de yol üzerinden bir şeyler atıştırmak için isterseniz restoranlar bulabilirsiniz.

Ayazma’da eylül-ekim aylarında bile rahatlıkla denize girebilirsiniz. Eğer fırsatınız varsa ve kalabalıktan çok hoşlanmıyorsanız bu aylarda gelmenizi tavsiye ederim çünkü temmuz-ağustos ayları oldukça kalabalık olabiliyor.

Bozcaada'da Görmeniz Gereken 5 Yer
Bozcaada’da Görmeniz Gereken 5 Yer

Bozcaada Şarap Fabrikaları

Bozcaada’da görmeniz gereken 5 yerden bir tanesi de mutlaka şarap fabrikaları olmalı.  Bozcaada Şarap Fabrikaları, Ada için artık bir kültür haline gelmiş. Şarapçılık geleneği oldukça eski zamanlara dayanıyor ve şarap fabrikaları Ada’nın vazgeçilmezlerinden. Bizim görme fırsatı yakaladığımız 3 şarap fabrikası oldu, bunların 3’ü de merkezde bulunuyor ve  Ada’daki en eski şarap üreticileri.

Amadeus, Talay ve Corvus merkez dışında yer alan şarap fabrikalarından. Eğer talep olursa bu fabrikalar tur da düzenleyebiliyor. Turlarda fabrikaları gezip şarap üretimi hakkında oldukça ilginç şeyler öğrenebilirsiniz. Şarap fabrikalarının tamamında tadım yapabileceğiniz ‘wine barları’ da bulunuyor.

Bozcaada'da Görmeniz Gereken 5 Yer
Bozcaada’da Görmeniz Gereken 5 Yer

Bozcaada Sokakları

Ada’ya ilk geldiğinizde, sokaklarına hayran kalacaksınız. Biz feribottan inip merkeze doğru ilerlediğimizde insanların Rum Mahallesi ve Türk Mahallesi diye bir yerlerden bahsettiklerini duyunca sokak sokak dolaşmaya başladık.

Önce Rum Mahallesini gezerek başlıyoruz. Sokaklar düzen içinde olduğu için her yeri daha rahat gezdik. Evler çok bakımlı ve oldukça güzel. Özellikle evlerin kapılarına ayrı bir özen gösterilmiş gibi üstelik her yerde rengârenk çiçekler vardı. Nostaljik Rum evlerinin birçoğu şu an yazlık ev, otel ve pansiyon olarak kullanılıyor. Eski işletmelerin de çoğu hâlâ restoran, kafe ve dükkân olarak hizmet vermeye devam ediyor. Bu kültürü yaşayan biriyle karşılaşıp biraz sohbet etmek istedik ama günümüzde bölgedeki Rum nüfusunun bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olduğunu öğrenince vazgeçtik.

Rum Mahallesinin sokakları ne kadar nizamiyse Türk Mahallesinin yolları da bir o kadar kıvrımlı. Ahşap, cumbalı evler… Son yıllarda Türk Mahallesinde de otel ve pansiyon sayıları artmaya başlamış.

Zamanımız olsaydı Ada’daki her sokağı kesinlikle tekrar gezerdik. Her baktığımızda farklı bir ayrıntı ve güzellik dikkatimizi çekti.

Bozcaada'da Görmeniz Gereken 5 Yer
Bozcaada’da Görmeniz Gereken 5 Yer

Biz, Ada’ya girmeden önce bir araştırma yapmadığımız için feribot turlarında çeşitli problemler yaşadık. Ada’ya gelirken Gestaş’ın internet sitesinden seferler ve tarifelerle ilgili bilgi alırsanız geziniz daha verimli geçebilir.

Bozcaada’da Konaklayabileceğiniz 5 Yer adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Leave a Reply