Bozcaada’da Katılabileceğiniz En İyi 9 Festival

Ada’da yıl boyunca birçok etkinlik düzenleniyor; bunlar Bozcaada’nın kültürüyle, tarihiyle ve muhteşem doğasıyla birleştiğinde gerçek birer sanat eserine dönüşüyor. Tüm bunların bir sonucu olarak da Bozcaada bir Kültür Sanat Ada’sı oluyor. Bu yazıda size Bozcaada’da Katılabileceğiniz En İyi 9 Festival hakkında bilgi vereceğim.

Adidas Bozcaada Yarı Maratonu ve 10K Koşusu

Bozcaada Yarı Maratonu, 2011 yılından beri her sene düzenleniyor, artık geleneksel bir hal alan bu koşu Adidas Ana Sponsorluğu’nda gerçekleşiyor. 2019 yılından beri sadece koşu değil film gösterimleri, workshoplar, atölyeler, müzikli eğlenceler ve farklı etkinliklere de 3 gün boyunca ev sahipliği yaparak bir spor festivaline dönüşmüş durumda.

Adidas Bozcaada Yarı Maratonu, insanları daha hareketli ve daha aktif bir yaşama çağırırken festival katılımcılarının da doğa ve çevre bilincini arttıracak mesajlar veriyor. Ada’nın tertemiz havası, masmavi denizi, tarih kokan sokakları, kültürel mirası spor ve sporcularla birlikte olunca heyecan ve eğlence kaçınılmaz oluyor. Her yıl yeni ve sürpriz etkinlikler düzenlenen koşu, doğaya yararlı projeleriyle sadece bir yarış değil bir sorumluluk hareketine dönüşüyor. Koşu dönemi yoğun ve kalabalık bir dönem olacağı için otel rezervasyonlarını erken tarihlerde yapmanızı öneririm.  Koşuya katılım kaydı ve etkinlikler hakkında bilgi edinmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bozcaada'da Katılabileceğiniz En İyi 9 Festival
Bozcaada’da Katılabileceğiniz En İyi 9 Festival

Yerel Tatlar Festivali

Bozcaada Uluslararası Yerel Tatlar Festivali, her sene oldukça renkli geçiyor. İlk defa 2010 yılında düzenlenen festivalin amacı Bozcaada’daki yerel tatları daha çok insanın tanıması ve bu tatlara daha çok insanın ulaşması. Bozcaada Uluslararası Yerel Tatlar Festivali, her sene Ada’da yaşayan hanımefendilerin, Ada’ya özgü lezzetleri yine  Ada meydanındaki tezgahlarda sergilemesiyle başlıyor. Önce bir giriş ücreti ödeyip tepsilerimizi ve fişlerimizi alarak sırayla  istediğimiz yemeği seçiyoruz. Rum ve Türk mutfağı, bu mutfakların birleşimiyle oluşan hem tatlı hem tuzlu birçok lezzetin bir arada bulunduğu bu yiyeceklerden  bazıları: Sahan Mantı, Tavşan Yahni, Ada Usulü Etli Sarma, Cevizli Ada Baklavası, Mafiş, Lokma Tatlısı… Benim favorilerim: Sahan Mantı ve Cevizli Ada Baklavası oldu, kesinlikle denemelisiniz! Bozcaada tarihinde, Rum-Türk mutfağının harmanlanmasıyla oluşmuş yerel lezzetleri deneyimlemek ve bu lezzetleri yaratan değerli insanlarla tanışmak isterseniz Ada’ya mutlaka gelmelisiniz. Ada’daki insanlar o kadar güler yüzlü  ve samimiler ki sadece karnınızın değil ruhunuzun da doyacağını garanti ediyorum.

Gelenekselleşen bu Yerel Tatlar Festivali sadece yiyeceklerle sınırlı kalmıyor; festival ekibi gün boyunca dans, pilates workshopları, yoga, sirtaki ve gün sonunda meydanda konserlerle keyifli saatler geçirmenizi sağlıyor.

Yerel Tatlar Festivali
Yerel Tatlar Festivali

Bozcaada Salhane Şarap Tadım Günleri

Bozcaada denilince akla gelen ilk şeylerden bir tanesi de şüphesiz Ada şarapları. Ada’nın kedine has ikliminde yetişen üzümlerinden yapılan muhteşem şarapları, Salhane Şarap Tadım Günlerinde bizleri bekliyor.

Şarap ve bağcılık kültürünün yüzyıllardır sürdürüldüğü Ada’da, yerel şarap üreticilerinin markalarını gezip ve tadım yaptık. Ada’da 6 tane şarap fabrikası bulunuyor, festivalde bu yerel şarap üreticilerinin stantlarındaki markalarını görebilir ve tadım yapabilirsiniz. Üreticilerinden şarapların üretimi, üretim süreci ve aşamaları hakkında bilgi de edinebilirsiniz. Bu etkinlik, kesinlikle Bozcaada’nın muhteşem manzarası karşısında bu güzel şarapları tatmak için bir fırsat.

Bozcaada Salhane Şarap Tadım Günleri
Bozcaada Salhane Şarap Tadım Günleri

Bozcaada Ayazma Panayırı

Her yıl 26 Temmuz tarihinde Bozcaada Ayazma Manastırı’nda yapılan Aya Paraskevi ayini ile başlayan etkinlik hem Türkiye’den hem de Hristiyan dünyasından birçok insanı bir araya getiriyor. Ayin sırasında yılın ilk hasadı kutsanırken Tanrı’ya bu bereketli hasat için teşekkür ve dua ediliyor. Ziyaretçiler, Manastır’ın altında bulunan dilek mağarasında mum yakıp adak adarken taşlar ve çalılarla da dileklerini şekillendirmeye çalışıyorlar.

Ayinden sonra Ayazma Manastırı’nın bahçesindeki çınar ağacının altına bembeyaz örtüler seriliyor ve herkes hazırladığı yiyecek ve içecekleri masadan masaya ikram ediyor. Yemeğin hemen ardından Yunanistan’dan gelen müzik gruplarının neşeli müzikleri eşliğinde danslar ediliyor. Gelenekselleşen bu kutlamalara yurt içinden ve yurt dışından katılan birçok insanın yanında, Ada’da yıllardır iç içe yaşayan Türkler de katılıyor.

Bozcaada Ayazma Panayırı
Bozcaada Ayazma Panayırı

Bozcaada Ozanın Günü ve Homeros Okuması

Gazeteci Haluk Şahin tarafından 2002 yılında Homeros anısına düzenlenen Ozanın Günü ve Homeros Okumaları Ada’nın geleneksellerinden biri haline gelmiş. Her yıl farklı bir ozanın davet edildiği etkinlik iki  gün sürüyor, etkinliğe birçok ünlü yazar, şair ve sanatçı da katılıyor. Bu sanatla geçen iki gün boyunca davet edilen ozanın  şiirlerini kendi sesinden dinleyip, Homeros’a konu olan İlyada’nın birçok dünya dilinde okunmasına şahit olduk. Okumalar Ada’nın tam karşısında bulunan Troya’nın üzerinden doğan güneşle başlıyor. Sabahın en sakin saatlerinde sessizce bir araya gelip, geçen yıl nerede kaldılarsa destanı oradan dinlemeye devam ettik. Şu ana kadar 9 farklı dilde okuma yapılmış.

Bozcaada Ozanın Günü ve Homeros Okuması
Bozcaada Ozanın Günü ve Homeros Okuması

Bozcaada Erken Bağ Bozumu Günleri

Bozcaada’da Erken Bağ Bozumu Günleri; üzüm bağlarında başlayıp kale içinde devam ediyor. Ağustos demek Bozcaada’da şarap üreticilerinin  traktöre binip işçileriyle birlikte bağlara gitmesi demek. Üzümler toplanıp eski zamanlarda olduğu gibi at arabası, traktör ve pırpırla meydana taşınıyor, üzümler taşınırken bir yandan da canlı müzikler bu törene eşlik ediyor. Biz dışarıdan izleyenler de bunları merak ve hayranlık içinde seyrediyoruz.

Festival toplam 2 gün sürüyor, üzümler toplandıktan sonra kale içinde yarışmalar ve konserler düzenleniyor. Bu yarışmalarda Ada’daki genç kızlar arasından bir ‘Üzüm Güzeli’ ve  Ada’nın en iyi ‘Çavuş Üzümü’ seçiliyor. Size Bozcaada’daki bu Erken Bağ Bozumu Günleri’ne katılıp dünyanın en iyi üzümlerini ve bu üzümlerden üretilen şarapları tadabilirsiniz.

Bozcaada Erken Bağ Bozumu Günleri
Bozcaada Erken Bağ Bozumu Günleri

Bozcaada Caz Festivali

İlk defa 2017’de düzenlenen Bozcaada Caz Festivali, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın (TGA) katkılarıyla, 3dots ve Fermente tarafından gerçekleştiriliyor. Caz müziğin en iyilerini ağırlayan Festival, Ayazma Panayırı etkinliğinin de düzenlendiği Aya Paraskevi Manastırı’nın bahçesindeki yaşlı çınar ağaçlarının altına kurulan sahnede gerçekleşiyor, Ada’nın havasından olsa gerek katıldığım en güzel müzikli etkinliklerden biri oldu. Etkinlik 3 gün sürüyor ve Türkiye’deki en iyi müzisyenler de bu sahnede yer alıyor.

Festival biletlerine erken tarihlerde bakmak faydalı olacaktır.

Bozcaada Caz Festivali
Bozcaada Caz Festivali

Bozcaada Kültür Sanat ve Bağ Bozumu Festivali

Bozcaada Kültür Sanat ve Bağ Bozumu Festivali, Ada’nın en eski ve en köklü festivallerinden. Son yıllarda turizmin gelişmesi ve bilginin daha fazla insana ulaşmasıyla büyük bir etkinlik haline geldi. Etkinlik, bağ bozumu ile beraber şarap fabrikalarının bağlarında başlıyor. Bağ sahipleri, bu bağlarda çalışan insanlar ve Ada halkı bir araya gelerek bir yıllık bütün emeklerini bu festivalde kutluyor.

Etkinlik 2 gün sürüyor, traktörlere binip bağlara giden insanlar ilk üzümleri toplayıp küfelere koyarak eski yöntemlerle (at arabası, eşek, traktör ve pırpırla) meydana taşıyorlar. Bu yolculuk hem kalabalık hem de oldukça eğlenceli geçiyor. Festival Ada’daki kalede konserlerle devam ediyor.

Bozcaada Kültür Sanat ve Bağ Bozumu Festivali
Bozcaada Kültür Sanat ve Bağ Bozumu Festivali

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali(BIFED)

BIFED Festivali, sanat eserlerinin tamamının oluşumuna ve sergilenmesine yeni bir neden oluşturmak ve gerçek anlamda bağımsız bir ortam yaratmak için yapılıyor. BIFED popüler olanın peşinden gitmek yerine küçük çaplı, doğru bilgiyi aramak için birlikte hareket eder. Festivalin amaçlarından biri de Bozcaadalılar ve her kesimden insanın dünyadaki en son gelişmelerden, felaketlerden ve yeni belgesel tekniklerinden haberdar olması. Festival, insanları birlik, beraberlik ve dayanışmaya yönlendirmeyi hedefliyor.

BIFED, sizden herhangi bir başvuru ücreti almıyor. Kendi içinde, yerel kaynaklarla varlığını sürdürüyor. Popüler kültür malzemesi olan, anlık paralayan ve moda haline gelen filmlerle değil; kendi halinde olan ve insanları sömürmeyen daha samimi belgeselleri destekliyor. Ada’ya sadece BIFED için bile gidebilirsiniz… Oldukça konuksever ve kibarlar, bildikleri güzel şeyleri sizinle paylaşmaya bu kadar hevesli başka bir topluluk var mı, bilemiyorum.

Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali(BIFED)
Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali(BIFED)

Bozcaada tüm doğal güzelliklerinin yanında kültür ve sanat alanında da kendini geliştirmiş ve hala da geliştiren bir yer. Gezmek geldiğiniz bu Ada’da farklı birçok etkinliğe katılabilir ve eğlenebilirsiniz. Ada’ya gittiğinizde gezilecek yerler listenizi oluştururken benim hazırladığım Bozcaada’da Görmeniz Gereken 5 Yer adlı yazıya da bakabilirsiniz.

Leave a Reply