İzlanda’da Gezebileceğiniz 5 Yer

İzlanda'da Gezebileceğiniz 5 Yer
İzlanda’da Gezebileceğiniz 5 Yer

İzlanda bir ada ülkesi. İnsanların çoğu başkentte yaşıyor, kırsalda yaşayanlar da var ama kışlar çok zor geçtiği için halkın geneli başkentte toplanmış durumda. İzlanda da Norveç gibi refah seviyesi yüksek ülkelerden biri. Şimdi hep birlikte  doğası ve kendine has kültürüyle Orta Doğu’dan uzakta yaşayan bu insanların ülkesine beraber bakalım…

İzlanda’da Gezebileceğiniz 5 Yer

Reynisfjara Plajı

İzlanda’da Gezebileceğiniz 5 Yer adlı yazımda ilk sırada Reynisfyara var. İzlanda’nın güneyinde Vik i Myrdal köyü yakınlarında bulunan Reynisfjara, Reynisfjall dağının alt kısmındaki bazalt yığınlarından oluşmuş. Araştırma yaparken görmüştüm, 1991 yılında dünyada tropik olamayan plajlar arasında en güzel 6. plaj olarak seçilmiş. Plajı gezdikten sonra acaba listede 1. sırada mı olsaymış, diye düşünmedim değil.

Plaja girerken yüzüme vuran soğuk hava, sahilin simsiyah kumları ve etraftaki sis başlarda beni biraz ürpertti açıkçası ama gezerken yavaş yavaş alıştım. Reynisfjara, yanardağlar ve okyanusun müttefikliği sonucu oluşmuş dünyadan bağımsız bir yer gibi. Soğuyan lavların zamanla aşınmasıyla ortaya çıkan siyah çakıl taşları ve kumların oluşturduğu manzarayı herkes hayatında bir defa da olsa görmeli bence. Lavların oluşturduğu bazalt kolonlarının arasında bir de mağara var. Okyanusa kıyısı olan bu sahilde yürürken dalgalara karşı temkinli olmanız lazım, beyaz bir örtü gibi sakin sakin yaklaşan dalgalar oldukça kuvvetli ve tehlikeli olabiliyor. Kıyı açıklarında, sisli gökyüzünün içinde Jötunheimr’in devlerine benzeyen görkemli bazalt kolonları Ragnarok’u bekliyor.

Reynisfjara Plajı
Reynisfjara Plajı

Selfoss

İzlanda’ya gelmişken Kuzey ışıklarını görmeden dönmek olmaz. “Kuzey ışıklarını nasıl görebilirim?” diye sorduğum herkes beni Selfoss’a yönlendirdi. İzlanda, dünyanın her yerinde göremeyeceğiniz nadir güzellikleri barındıran farklı bir ülke. Bu nadir güzelliklerden birine de Selfoss’ta rastlama olasılığım çok yüksek. Bu bölgede camlarla kaplı oteller bulunuyor. İzlanda’nın meşhur soğuk havasında kuzey ışıklarını izlemenin en iyi yolu bu oteller. Ben de bu otellerden birinde yer buldum ve geceyi burada geçirmeye karar verdim. Gece, kuzey ışıklarını izleyerek uyumanın nasıl bir duygu olduğunu nasıl tarif edebilirim bilmiyorum ama gerçekten çok güzel bir deneyimdi. Burası gerçekten aşırı soğuk, gelirken sıkı giyinseniz iyi edersiniz. Benim fazla zamanım olmadığı için diğer yerlere bakamadım ama Selfoss’ta  gayzerler de varmış.

Selfoss
Selfoss

Blue Lagoon

Jeotermal suların oluşturduğu Blue Lagoon, ismini mavi renginden alıyor. Raykjavik’ten çıktıktan 1 saat sonra buraya ulaştım. Popüler bir yer olduğu için baya kalabalıktı. İzlanda’nın neredeyse her yerinde sıcak su kaynakları var, burası en ünlü olanı. Blue Lagoon 800 yıllık eski bir oluşum. Ziyaretçilere bir bileklik veriyorlar, bu bileklikle tesisteki hizmetlerden yararlanıyoruz. Soyunma odasında üstümü değiştirip göle doğru yürürken o kadar üşüdüm ki göle giremem diye düşündüm ama o kadar da yol geldim… Suya yürüyerek girdim, sıcaklık 38 dereceydi. Sudayken yazının başında bahsettiğim bileklikle ücretsiz bir tane içecek alıp bir de buranın meşhur kilinden yüzüme maske yaptırdım. Buraya hem yerli hem yabancı bir sürü insan geliyor, hatta bazı doktorlar hastalarına tedavi için burayı tavsiye bile ediyormuş. İzlanda’da Gezebileceğiniz 5 Yer listemin şüphesiz en keyiflisi bu jeotermal kaynaktı. Blue Lagoon’a gelirken rezervasyon yaptırmayı, bikini ve mayolarınızı yanınıza almayı unutmayın.

Blue Lagoon
Blue Lagoon

The Sun Voyager

Jon Gunnar Arnason’ın Reykwavik’in 200. yılına özel yaptığı bu eser, konusu ‘özgürlük’ olan heykel yarışmasında 1. olmuş. Umut ve ışığı simgeleyen heykel bir Viking gemisine benziyor. Burada en kolay gezdiğim yerlerden biri The Sun Voyager oldu, sebebi de halka açık ve istediğimiz saatte gezebiliyor olmamız. The Sun Voyager’in konumunu o kadar güzel ayarlamışlar ki yazın upuzun süren gün batımlarında muhteşem gözüküyor. Heykeli ve muhteşem gün batımı manzarasını arkama alıp güzel fotoğraflar çekinerek yeni ve unutulmayacak anılarıma bir yenisini daha ekledim. İzlanda’da Gezebileceğiniz 5 Yerden biri de mutlaka bu heykel olsun.

The Sun Voyager
The Sun Voyager

Hallgrímskirkja Kilisesi

Hayatımda gördüğüm en ilginç yapı: İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te bulunan Hallgrimskirkja Kilisesi, 74,5 metre yüksekliğiyle ülkenin en uzun yapılarından biri. Şehre girdiğim anda modern ve farklı mimarisiyle dikkatimi çeken ilk şey bu kilise oldu. Reykjavik’te gezerken ne zaman yön konusunda sıkıntı yaşasam hemen Kilise’ye bakıp ona göre hareket ettim. Kilise o kadar uzun ki aynı zamanda gözlem kulesi olarak da kullanılıyormuş.

Kiliseyi gezmeye, Reynisfjara’yı gezerken yerli halktan birinin bu bazalt kolonlarından esinlenerek yapılan bir kilise olduğunu söylemesiyle karar verdim. Devasa bir kilisenin mimarisinin bazalt akıntılarından esinlenerek yapılmış olması beni çok şaşırttı. Kilise ismini,  bahçesinde kocaman bir heykeli olan Viking Şair Leif Erikson’dan alıyor. İçerideki tablolar dışında her şey klasik kilise mimarisiyle aynı. Kiliseyi gezip gözlem kulesini gezmemek olmazdı. Gözlem kulesinden aşağıya baktığımda Reykjavik değilde tüm İzlanda ayaklarımın altındaydı sanki. Kilise saat 10.00-20.00 saatleri arasında, gözlem kulesi de 10.00-19.30 saatleri arasında açık. Eğer buraya yolunuz düşerse İzlanda’da Gezebileceğiniz 5 Yerden biri de bu kilise olsun.

Hallgrímskirkja Kilisesi
Hallgrímskirkja Kilisesi

Buraya gelirken mutlaka kalın giysiler tercih edin. İzlanda’da gezmenin en rahat yolu araba kiralamak ya da turlara katılmak diyebilirim. Bu yazımda size İzlanda’da Gezebileceğiniz 5 Yerden bahsettim. Eğer diğer İskandinav ülkelerini merak ediyorsanız Norveç’te Görmeniz Gereken 5 Yer adlı yazıma da bakabilirsiniz. Bir sonraki Kuzey ülkesinde görüşmek üzere…

Leave a Reply