Norveç’te Görmeniz Gereken 5 Yer

Norveç'te Görmeniz Gereken 5 Yer
Norveç’te Görmeniz Gereken 5 Yer

Norveç’te Görmeniz Gereken 5 Yer olarak başlık attım ama Norveç’e gittiğinizde 5 yerle sınırlı kalmak istemeyeceksiniz. Norveç, tıpkı söylendiği gibi soğuk bir cennet. Vikingler, tarihte  uzun yıllar yaşamış köklü bir toplum. Bu köklü toplumun coğrafyası birçok doğal güzelliği bir arada bulunduruyor.Norveç, dünyada suç oranının en düşük olduğu, herkesin düşüncesini özgürce dile getirebildiği, yaşam standartları yüksek ve insanların tabiri caizse refaha koştuğu bir ülke. Hadi o zaman bu ütopya ülkeye beraber bakalım…

Norveç’te Görmeniz Gereken 5 Yer

Gudvangen: Yaşayan Viking Köyü

Bu köy, Vikinglerin ilk yerleştiği ve ilk yaşadığı yer. Vikings dizisini izledikten sonra bu kültürden çok etkilenip mutlaka bu coğrafyayı gezmek istemiştim. Gudvagen, yaşayan bir müze, buraya gelip Viking kültürünü ve hala o kültürü  yaşatan insanları görebilirsiniz.

Köye girer girmez dikkatimi çeken ilk şey üzerinde çimler yetişen evler oluyor. Bu evlerin bazılarında deri işlemeciliği yapıyorlar, bazılarında yaşadıkları ortamı anlatılıyorlar, bazılarında da eskiden kullandıkları eşyaları ve silahları sergiliyorlar. İlk gezdiğim evde Vikinglerin olmazsa olmazlarından olan baltalar, mızraklar ve kalkanlar görüyorum. Bu aletler demirden yapıldığı için oldukça ağır, eski dönemlerde demir çok değerli bir maden olduğundan bu silahlar sadece yöneticiler ve savaşçılarda bulunuyor. Başka bir evde hayvan derilerinden, geyik boynuzlarından ve balina dişlerinden farklı farklı eşyalar yapıyorlar: İnek derisinden ayakkabı, geyik boynuzundan tarak ve balık dişinden aksesuarlar… Köyde evlerin arka tarafında bir yerde ağaçtan yaptıkları bazı eski Viking tanrıları var. Ağaçları şekillendirip boyamışlar ve her tanrının öne çıkan bir özelliği aktarmaya çalışmışlar. Bilgi ve bilgelik için bir gözünü feda eden tanrıların babası Odin de burada.

Gudvangen’de gördüğüm insanlar  burada ya gönüllü olarak yaşıyorlar ya da artık buraya yerleşmişler. Burada tanışıp bilgi edindiğim adamlardan bir tanesi tam 33 yıldır burada yaşıyormuş, dericilikle uğraşan başka biri de çocukluğundan beri burada bu işle uğraşıyormuş. Norveç’te Görmeniz Gereken 5 Yerden biri mutlaka bu köy olmalı.

Gudvangen: Yaşayan Viking Köyü
Gudvangen: Yaşayan Viking Köyü

Viking Gemi Müzesi

Viking Gemi Müzesi, bir yarımadada buluyor, Oslo’dan bir tekne ya da bir vapurla gelebiliyorsunuz. Ben daha konforlu olacağını düşündüğüm için vapur tercih ettim. Müzenin bulunduğu yere geldiğinizde içeri girmeden önce ücretsiz bir şekilde eşyalarınızı koyup rahat rahat gezebileceğiniz bir bir bölüm var. İçerinin de kalabalık olduğunu göz önünde bulundurursak oldukça güzel düşünülmüş. Eşyalarımı bırakıp devam ediyorum…

Müzeye girdiğimde, gemilerin beklediğimden daha büyük ve ihtişamlı olduğunu fark ettim. Sık sık okyanusa açılan, hem savaş hem ticaret için denize bağlı bu toplum, fırtınalara ve dalgalara dayanıklı birçok gemi yapmış. Bu müzede 6. yüzyıldan günümüze kadar ulaşan 3 gemiyi görüyoruz: Oseberg, Gokstad ve Tune. Bu 3 gemi de 6. yüzyıldan 21. yüzyıla kadar zarar görmeden korunmuş. Varlıklı sahiplerinin cenaze törenleri için kullanılan bu gemilerde, ölen kişinin yanında köpek ve at kalıntıları da bulunmuş.

Gemilerdeki el işçiliği motifler hemen dikkatimi çekti, her biri üzerinde saatlerce düşünülmüş ve uğraşılmışa benziyor. Bu motifler Vikinglerin savaşçı yönünün yanında ne kadar iyi birer sanatçı olduklarını da gösteriyor. Bir yandan gemileri  incelerken bir yandan da müzenin içindeki 3 boyutlu video gösterilerini kaçırmamanızı tavsiye ederim, ses efektler ve görüntüler ortamı daha epik bir hale getiriyor ve okyanusun ortasındaymış gibi hissettiriyor. Eğer müzede gezerken uslu bir çocuk olursanız ünlü gemi ustası Floki’yi bile görebilirsiniz…

Viking kültürüne biraz ilginiz varsa buraya mutlaka gelmelisiniz. Müzeye gitmeden birkaç saat önce vapur seferlerini incelemelisiniz, kalabalık turist topluluklarına denk gelirseniz biraz bekleyebilirsiniz. Gitmeden önce müzenin açık olup olmadığını öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Viking Gemi Müzesi
Viking Gemi Müzesi

The Flam Railway

Flam, fiyortların arasında yerleşimin çok az olduğu küçük bir balıkçı köyü. Burada insanlara dünyanın en güzel manzaralarını sunan bir tren rotası var, hatta bu rota National Geographic ve BBC tarafından da dünyanın en güzel tren rotası olarak seçilmiş. Sabah erken saatlerde yolculuğa başlamak istediğim için bir gün önceden gelip geceyi burada geçirmeye karar verdim.

Trene binerken biraz kalabalık olabiliyor ama herkes yerleştikten sonra sorun kalmıyor. Daha en başında yolculuğun ne kadar güzel geçeceğini tahmin etmek zor olmuyor. Tren fiyortların arasından geçerken yemyeşil doğası, dağlardan aşağı akan kocaman şelaleleri, akarsuları ve  oyuncak gibi evleriyle Norveç karşımızda duruyor. Bu nefes kesici manzara karşısında bir an kendinizi Hogwarts Express’inde gibi hissedebilirsiniz.

Yolculuk esnasında trendeki bütün çocuklara boya kalemleri dağıtıyorlar, içinde Flam Treni ve rengarenk boya kalemleri var. Yer yer tünellerden geçiyoruz, 20 tane tünel var burada ve 18 tanesi elle açılmış bu yüzden de yolun yapımı 20 sene sürmüş. Trenin içinde gezme fırsatı bulur bulmaz biraz dolandım. Trenin içi hem nostaljik hem de oldukça modern. Lavabosu ve sıcak suyu da var.

Yolculuk yaklaşık bir saat sürüyor. Biletleri tek yönlü de alabilirsiniz gidiş-dönüş şeklinde de alabilirsiniz, gelmeden önce araştırma yaparken günler öncesinden bilet bulamayacağım söylenmişti ama direkt gişeye gidip sorunsuz bir şekilde biletimi aldım. Bilet fiyatları biraz pahalı ama bu güzel deneyim için kesinlikle değer. Norveç’te Görmeniz Gereken 5 Yerden biri de mutlaka bu mavi-yeşil yolculuk olmalı.

The Flam Railway
The Flam Railway

Trolltunga Kayası

Norveç’in Odda isimli kentinde bulunan Trolltunga, dağ yamacında sonsuz bir boşluğun üzerine uzanan bir kaya parçası. Trolltunga, Norveççede ‘Troll Dili’ demekmiş.

Bugün Norveç’te Görmeniz Gereken 5 Yerden biri olan Trolltunga’ya gidiyoruz. Oslo’dan araba kiralayıp Odda’ya, Odda’dan da tırmanacağım yere geldim. Öğrendiğime göre aşırı kalabalık oluyormuş, ben de erken saatlerde yola çıktım ama tırmanırken yolda ben ve 8-10 kişilik bir turist grubundan başka kimse yoktu. Artık bir noktadan sonra arabayı bırakıp tırmanmaya başladım. Yolda, bize Trolltunga’ya ne kadar kaldığını gösteren küçük tabelalar ve karşılarında da kaç km yürüdüğünüzü gösteren kırmızı yazılmış taşlar var. Yol boyunca çok güzel ve yüksek şelaleler, yukarılara tırmandıkça da tepelerde birikmiş suların oluşturduğu küçük göller var.

Yürüyüşe başladığımda hava oldukça iyiydi ama yükseklik arttıkça ısı düşmeye başladı, bir yerden sonra ciddi anlamda üşüdüm. Trolltunga’ya ulaştığımda gerçekten ciddi bir kalabalık vardı, buradaki insanların bazıları çok erken saatlerde yola çıkıp gelmişler, bazıları da bir gece önceden gelip kamp yapmışlar. İnsanlar kayanın tam dibinde fotoğraf çektirmek için sıraya girmişler. Fotoğrafını çektiren arkaya geliyor, çekilecek olan da kayanın uç tarafına geçiyor. Trolltunga kayası gerçekten muhteşem gözüküyor, devasa bir boşluğun üzerinde olmak insana heyecan veriyor. Hem tırmanış sırasında hem de buradaki manzarayı gördüğümde tüm o uzun yol yorgunluğuna değdiğini düşünüyorum.

23-24 km kadar yol yürüyorsunuz.  12 km gidiş, 12 km dönüş. Bu yolda 10-12 saat arası sürüyor. Tırmandığınız mevsim ne olursa olsun -temmuzda bile- yanınıza mutlaka ceket, bere, eldiven gibi eşyalar; yolda acıkınca size enerji verecek yiyecekler ve bolca su almayı unutmayın.

Trolltunga Kayası
Trolltunga Kayası

Oslo Opera ve Bale Binası

Norveç’te Görmeniz Gereken 5 Yer yazımın sonuncusu: Oslo Opera ve Bale Binası. Oslo’nun tam merkezinde bulunun bina, Nidaros Katedrali’nden sonra Norveç’te inşa edilen en büyük yapı. Oslo’nun simgesi haline gelmiş bu bina, 1999 yılında yapımına başlanıp 2008 yılında seyirciye kapılarını açmış.

Oslo’da gezerken şehrin tüm o tarihi yapısı içinde bu cam bina oldukça dikkatimi çekiyor. Daha önce haftanın her günü açık olduğunu öğrendiğim için hemen gezmeye gidiyorum, içeri girdiğim anda eski ve yeninin mimaride ne kadar güzel harmanlandığını fark ettim. Aşırı modern ve mimari harikası bir opera. Üstelik yürüyerek çatısına çıkabileceğiniz ve oradan gün batımını izleyebileceğiniz bir yer.İçerideki her şey o kadar dikkat çekici ki sağa sola bakmaktan binayı gezmem yarım günümü aldı diyebilirim.

Oslo Opera ve Bale Binası
Oslo Opera ve Bale Binası

Norveç, mutlaka görülmesi gereken gerçekten çok orijinal bir ülke. Soğuk olduğu için gitmeden önce mutlaka yanınıza kalın bir şeyler almanızı tavsiye ederim, bizim soğuk anlayışımızla onların soğuk anlayışı aynı değil. Eğer Norveç gibi köklü tarihi ve doğal güzellikleri olan bir ülkeyi geziyorsanız ülke ve gezeceğiniz yerler hakkında araştırmalar yaparsanız geziniz hem daha keyifli hem de daha anlamlı geçecektir. Bu yazımda size Norveç’te Görmeniz Gereken 5 Yer hakkında bilgi verdim, eğer başka İskandinav ülkelerini de merak ediyorsanız sizi şöyle alabilirim: İzlanda’da Gezebileceğiniz 5 Yer

Başka maceralarda görüşmek üzere…

Leave a Reply