Osmaniye’de Gezilecek Yerler – Osmaniye’de Nere Gidilir?

Osmaniye Gezilecek Yerler

Osmaniye gezilecek yerler “az olsun, öz olsun” diyenlere hitap ediyor. Tamam, Osmaniye’de gezilecek yerler bir İstanbul kadar yok ama… Bu güzelim şehir de kültür, doğa ve tarih bakımından hiç boş değil hani…

Osmaniye’de Gezilecek Tarihi Yerler

Bağrında birçok medeniyeti ağırlamış olan Osmaniye; müze, antik kent ve kaleleriyle tarih meraklılarını cezbediyor:

Toprakkale ve Hemite Kaleleri

Kınık Kalesi diye de bilinen Toprakkale, Çukurova-Suriye arasındaki yolu kontrol altına almak amacıyla yapılmış. Tarihi M.Ö. 2000’li yıllara kadar uzanıyor.

Ayrıca Hemite Kalesi’ni de ziyaret etmenizi öneririm. Gökçedam köyünde bulunan bu kale, Ceyhan Nehri kıyısında konumlanıyor. Meşhur Abbâsî halifesi Harun Reşit zamanında inşa ettirilmiş. Hem tarihi dokusuna, hem de eşsiz manzarasına tanık olmalısınız.

Çardak Kalesi de burada ziyaret etmeniz gereken bir başka eser.

Diğer taraftan Kalecik Barajı yanında, 7 burca sahip bir dağ kalesi var: Savranda Kalesi. Yine Babaoğlan Kalesi ve Karafenk Kalesi de Osmaniye gezilecek yerler arasındaki diğer tarihi yapıtlardan. Toprakkale ve Hemite Kaleleri için detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.

Yol tarifi için tıklayın!

Osmaniye'de Gezilecek Yerler

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi

Karatepe-Aslantaş Milli Parkı içinde yer alan müze, ülkemizdeki ilk açık hava müzesi olma özelliğine sahip. Bölgedeki tarihi eserler, mimari bir bütün oluşturuyor. Eserler çok fazla olduğu için yerlerinden sökmemişler, açık hava müzesine dönüştürmüşler. Aslan başı heykeller de bulunduğu için böyle adlandırılmış.

Yol tarifi için tıklayın!

Osmaniye'de Gezilecek Yerler

Kastabala Antik Kenti

Pers İmparatorluğu döneminde yapılan antik kent, 1875 yılında keşfedilmiş. Doğal bir tepe üzerinde yıllara meydan okuyan antik kentin surları -yarısı yıkılmış olsa da- görülmeye değer. Manzarası da hiç fena değil! Ben günbatımını burada izlemiştim, size de öneririm.

Yol tarifi için tıklayın!

Kastabala Antik Kenti

Ala Cami

Anadolu, sahip olduğu kültürel zenginliklerle eşsiz bir hazine. Bunun tezâhürlerinden biri de Kadirli beldesindeki Ala Camii. Esasen, Romalıların manastır olarak kullandığı bu yapı sonra kiliseye, ardından camiye çevrilmiş.

1924 yılında kapatılan cami, yenileme süreciyle beraber 2020 yılında tekrar açıldı.

Yol tarifi için tıklayın!

ala cami

Osmaniye Kent Müzesi

Eskiden Çamlık Sosyal Tesisleri olarak kullanılan bina, şimdi Osmaniye tarihini gözler önüne seren bir müze. Şehrin tarım, sanat, ticaret, siyaset ve sosyal hayatına da ışık tutuyor.

Kent dükkanları, arasta çarşısı, çınarlı kahve, kent arşivi, eğitim atölyesi ve şor odası gibi bölümlerin canlandırmalı heykellerle anlatıldığı bu müze, muhteşem bir tarihi keşif noktası.

Yol tarifi için tıklayın!

Osmaniye Kent Muzesi

Osmaniye’de Gezilecek Doğal Yerler

Parklar, şelaleler, hatta Kuş Cenneti bile var. O zaman, durmanın anlamı yok:

Karaçay Şelalesi ve Mesire Yeri

Kendinizi doğanın kollarına bırakabileceğiniz bu mesire alanında; Nescafe yok ama doğa ‘üçü bir arada’: Huzur, oksijen, manzara! …

Yürüyüş yollarında muhteşem doğayı seyrederek adımlarınızı birbiri ardına sıralarken, içinizin enerjiyle dolduğunu hissedeceksiniz. Küçük lokantaların da bulunduğu mesire alanında keyifle pikniğinizi de yapabilirsiniz.

Karaçay Şelalesi de hemen 3,5 km mesafede. Dik yamaçlardan süzülerek aşağı inen Karaçay Deresi, 25 metre yüksekten akarak bu şelaleyi oluşturuyor. Manzarasını izlemek için patika yollardan geçmeniz gerek. Belirli bir noktadan sonra aracınızla devam edemiyorsunuz.

Bâkir doğası, şırıl şırıl akan şelalesiyle ruhunuza detoks olacak bu yer!

Yol tarifi için tıklayın!

Karacay Selalesi ve Mesire Yeri

Karatepe – Aslantaş Milli Parkı

Osmaniye gezilecek yerler içinde bir başka doğa harikası! 1958 yılından beri milli park statüsünde olan bölge, Kadirli ilçesine yaklaşık 22 kilometre mesafede. Karaca ve turaç kuşu gibi nesli tehlike altında olan bazı hayvanların da barındığı bu yer, zengin bitki örtüsüyle Osmaniye’nin saklı cenneti.

Aslantaş Baraj Gölü’nün manzarası zaten gözleri doyurmaya yeter. Öte yandan parkta, Genç Hitit zamanlarından kalma eserler de var. Hem tarihin, hem doğanın izini süeceğiniz bu parktan, tüm stresinizden kurtulmuş olarak ayrılacaksınız.

Yol tarifi için tıklayın!

Karatepe – Aslantas Milli Parki

Kırmıtlı Kuş Cenneti

Osmaniye gezi rehberi iyi gidiyor mu? Tempoyu düşürmek yok. Burası Kastabala Vadisi diye de biliniyor. Ceyhan Nehri etrafında konumlanan vadi, şehir merkezine 15 kilometre mesafede bulunuyor. Alaca, gece balıkçılı, kırmıtlı ve İzmir yalıçapkını gibi 250’den fazla kuş türünü barındırıyor.

Size de onların cıvıl cıvıl melodilerine eşlik etmek, güzellikleriyle kendinizden geçmek düşüyor!

Yol tarifi için tıklayın!

Kirmitli Kus Cenneti

Zorkun Yaylası

Amanos Dağları’na kurulu yayla, Çukurova bölgesinin en büyük yaylası. 1650 metre rakımda yer alan bu doğal güzellik; köknar, sedir ve çam ağaçlarıyla çevrili. Ben gittiğimde şansıma Çocuk Şenliği’ne denk gelmiştim. Hâlâ yapılıyor mu bilmiyorum. Zorkun yaylasına ziyaretinizi kışın yapmanızı tavsiye ediyorum.

Konaklama tesisleri var ama bence kamp kurmak, yayla havasını soluyarak uyumak en iyisi.

Yol tarifi için tıklayın!

Zorkun Yaylasi

Sabun Çayı Şelalesi

Düziçi-Düldül Dağı yamaçlarından doğan şelale, Ceyhan Nehri’ne yani Aslantaş Barajı’na, dökülüyor. İsterseniz hava buz gibiyken gidin. Yılın her döneminde eşsiz manzarasıyla karşılar sizi.

Şelale serinliğiyle ferahlamak, dağ havası almak için burayı tercih edebilirsiniz. ‘Gözüm seni bir yerlerden ısırıyor amaaa.’ Diyebilirsiniz belki. James Bond filminde de yer edinmişti kendisine.

Neyse bu önemli değil. Mühim olan, sizin fotoğraf makinenizde yer edinmesi!

Sabun Cayi Selalesi

Osmaniye’de Gezilecek Diğer Yerler

Osmaniye gezilecek yerler listesi içerisinde yer vermek istediğim başka eğlence noktaları da var. Buyrunuz:

Osmaniye Masal Park

Osmaniye Valiliği’nin hemen yanında bulunuyor bu sevimli mekân. Milli kültür temalı bir park ve bu özelliğiyle ülkemizde bir ilk! Şehrin turizmine büyük katkı sağlayan park 2018 yılında açılmış.

Ülkemizin yedi bölgesindeki coğrafi ve kültürel temalar düşünülerek farklı bölümlere ayrılmış.

Kapadokya peri bacalarından Manavgat Şelalesi’ne kadar pek çok şeye burad tanık olabilirsiniz. İzmir Saat Kulesi bile unutulmamış. Eğlenceli konseptiyle yediden yetmişe herkesin keyifli vakit geçirdiği parkta, biraz çocuk olmak gerek!

Osmaniye gezilecek yerler içinde bence en büyük eğlence rotası. Minik Kütahya, Uludağ Tırmanma, Sihirli Perde, Van Gölü Canavarı, Pamukkale Su Macerası, Masal Ağacı, Hızlı Taka, Hezarfen Kulesi, Boğaz Gezintisi, Çılgın Botlar, Cesur Mezopotamya gibi bölümleri de var.

Masal Ağacı çocuklara hareketli ve sesli masal anlatıyor. Ben özellikle Manavgat Turu’nu çok sevdim. Su parkurunda mini botlarla çocukluğuma dönmek güzeldi.

Minik Kütahya’da ise Kütahya çinileri ve seramikleriyle süslenmiş fincanlar var. Bunlar kendi çevresinde dönüyor, siz bu fincanların içine oturuyorsunuz. Pamukkale Su Macerası da aynı Manavgat Turu gibi. Fakat daha fazla ıslatıyor sizi.

Peri Bacaları’na da bayıldım. Vagonlu bir sistemle çalışıyor. Önce Peri Bacaları’nda geziniyorsunuz. Ardından ülkemizin 7 bölgesini temsil eden heykel ve maketleri arasında yolculuk ediyorsunuz.

Yol tarifi için tıklayın!

Osmaniye Masal Park

 

Haruniye Kaplıcaları

Ceyhan Nehri kenarında, Kuşku Köyü’nde yer alan kaplıca, Osmaniye’nin şifâ merkezi. Alanda pek çok tesis var. Kaplıca suyunun bel ağrılarına ve nevraljilere iyi geldiği söyleniyor. İçme kürü olarak da kullanılabilen sular, gut ve sindirim sistemi hastalıklarına faydalı.

Yol tarifi için tıklayın!

Haruniye Kaplicalari

Kokar Kaplıcaları

Kadirli ilçesinde, Koçlu Köyü’nde yer alıyor. etrafındaki tarihi kalıntılarla Roma ve Bizans döneminde kullanıldığını ortaya koyuyor. Cilt, böbrek ve mide hastalıklarına iyi gelen suyunu siz de deneyimlemelisiniz. Kaplıcanın çevresindeki mesire alanında piknik yapabilirsiniz.

Osmaniye gezilecek yerler diye başladım, nerelere geldim! Ama ben yorulmak bilmem. Oradan oraya gitmek, Türkiye’yi karış karış gezmek, sonra bunları ince ince anlatmak benim işim! Sizin de tanımanıza vesile olabilirsem ne mutlu bana!

Varan 1 bitti, daha güzelleri yolda. Beni takip ederseniz iyi olur ama en çok, bu yol haritalarını takip etmenizi, bu güzelliklerle buluşmanızı isterim. Gezmek güzel şey, iyi gezmeler.

Leave a Reply